مشخصات فردی و زندگینامه
نام:منصور
نام خانوادگی:نصیری
پست الکترونیک:nasirimansour4@gmail.com
نخصص ها:فقه و اصول ، کلام ، فلسفه

زندگی نامهاینجانب منصور نصیری، در سال 1352 در یکی از روستاهای زنجان در خانواده‎ای مذهبی و روحانی به دنیا آمدم. پدرم از شاگردان مرحوم آیه‎الله العظمی بروجردی و حضرت آیت الله شریعتمدار (ره) بودند. و در منطقه زنجان مورد توجه مردم و مقامات محلی رژیم پهلوی بودند و منصب پیشنهادی مقامات قضایی آن زمان را به دلیل عدم همکاری با ظلم نپذیرفتند. بنده تحصیلات ابتدایی را تا سال دوم ابتدایی در زادگاه خود گذراندم و پس از آن خانواده‎ام به شهر صنعتی الوند، از توابع قزوین، کوچ کردند و من تحصیلات خود را در آنجا با موفقیت و رتبه‎های خوب ادامه دادم. پس از آنکه وارد دبیرستان شدم جو آنجا را با روحیه خود چندان مناسب نیافته و برای ثبت نام در حوزه علمیه عازم قم شدم (سال 1364). برای تحصیل در علوم اسلامی پذیرفته شدم و با جدیت و علاقه تمام مشغول تحصیل شدم. پس از اتمام پایه پنجم (لمعتین) برای کسب مهارت و تخصص در علوم و معارف جانبی وارد مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (در راه حق سابق) شدم. و همزمان با آن برای تدریس در مدرسه معصومیه (س) پذیرفته شدم. پس از آنکه دوره عمومی مؤسسه را سپری کردم در دوره تخصصی و در رشته دین‎شناسی (فلسفه دین و کلام جدید) پذیرفته شدم. و در سال 1381 در این رشته فارغ التحصیل شده و با دفاع از پایان نامه خود با عنوان «علم و دین از دیدگاه ننسی مورفی» با درجه عالی موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شدم. رشته تحصیلی‌ام در دوره دکتری «فلسفه» (با گرایش فلسفه دین) و عنوان پایان‌نامه دکتری‌ام که با نمره عالی پذیرفته شد، «تبیین در علم و الهیات» می‌باشد. در خلال تحصیل از تحقیق و تألیف و ترجمه غافل نبودم که فهرست تحقیقات خود را در ضمیمه این نوشتار آورده‎ام. پس از پنج سال تدریس در مدرسه معصومیه برای تدریس در مدرسه امام خمینی ( مرکز جهانی علوم اسلامی) دعوت شدم و اکنون مدت هفت سال است که در مرکز جهانی علوم اسلامی مشغول به تدریس هستم و از این رو با روحیه طلاب و دانشجویان خارجی آشنا هستم. پس از اتمام دوره سطح عالی حوزه علمیه به درس خارج حوزه علمیه قم وارد شدم که بیش از ده سال از شرکت در آن می‎گذرد. به مدت چند سال در ایام تعطیل و تابستان‎ها عازم شهرستان شده و کلاس‎هایی را برای دانشجویان تشکیل می‎دادم و در این راستا مجمع علمی‎ای را با عنوان مجمع علمی پژوهشی باقرالعلوم تأسیس کردیم. فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته فلسفه و دارای سوابق آموزشی و پژوهشی زیر هستم.

راهنمایی پایان‌نامه:

راهنمایی و یا مشاوره بیش از ده پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد را بر عهده داشته‌ام.

 

کسب رتبه:

نویسنده برگزیده یازدهمین دوره کتاب سال دانشجویی کشور؛

نویسنده برگزیده هفتمین دوره کتاب سال حوزه علمیه قم؛

استاد و پژوهشگر نمونه مرکز جهانی علوم اسلامی.

شرکت در سمینار علمی:

شرکت در سمینار علمی اصلاحات آمریکایی، اصلاحات اسلامی، (تهران) عنوان مقاله قرائت شده: سیری در اندیشه اصلاح‌گرایی سید جمال الدین اسدآبادی.

شرکت در همایش اخلاق دانشجویی، قم؛ عنوان مقاله قرائت شده: نظریه برین‌سودگرایی در فلسفه اخلاق.

شرکت در همایش بین المللی «نفس و بدن و آموزه‌های دینی»، قم، 1389، عنوان مقاله قرائت شده: نفس و بدن از دیدگاه علامه طباطبایی»

وضعیت فعلی:

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

مدیر گروه کلام اسلامی

عضو هیأت تحریریه مجله نقد و نظر

تدریس در دانشگاه باقر العلوم (قم) (ماده درسی: زبان تخصصی معرفت‌شناسی دینی) و دانشگاه ادیان و مذاهب (قم) (ماده درسی: معرفت‌شناسی دینی)